AquaSystemy - układy solar wykorzystujące wodę jako nośnik ciepła

Aqua Systemy mają na celu oferowanie produktu dającego maksimum korzyści użytkownikowi przy założeniu optymalnej oszczędności energii oraz prostocie działania i obsługi.

Innowacją tego rozwiązania jest to, iż w przeciwieństwie do dotychczasowych rozwiązań z płynem niezamarzającym, nośnikiem energii między kolektorami słonecznymi a zbiornikiem ciepłej wody i instalacją grzewczą jest „czysta” woda.

Woda idealny nośnik ciepła.

Dotychczas systemy solar do przygotowania ciepłej wody i częściowego ogrzewania, w Europie Środkowej, w celu zapewnienia ochrony przed zamarzaniem, napełniane były mieszanką woda-glikol. W przeciwieństwie do tej mieszanki woda jako nośnik ciepła wykazuje więcej zalet.

Obojętność chemiczna, odporność na wysokie temperatury, wysoka pojemność cieplna, niska lepkość, łatwa dostępność i niska cena stanowią tylko niektóre właściwości wykazujące przewagę “czystej wody” nad mieszanką glikolową.

Zalety te mogą być wykorzystane w systemach solar gdy system solar posiada zastosowane odpowiednie środki skutecznie chroniące go przed zamarzaniem.

Przede wszystkim może to zapewnić algorytm regulacyjny, który w mroźne noce, przesyła tylko tyle ciepła, ile jest potrzebne do skutecznej ochrony przed zamarzaniem.

Przy tym samo rozumie się, że w tych systemach solar zastosowanie znajdują tylko kolektory o ekstremalnie niskich stratach ciepła. Wymagania te w idealny sposób spełniają kolektory wakum-rurowe CPC Paradigma.

Uwzględniając przy tym minimalne zużycie prądu w normalnej pracy solar, systemy te przewyższają energetycznie standardowe systemy solar.

Zastosowanie wody jako nośnika ciepła umożliwia teraz wintegrowanie w konwencjonalny układ grzewczy dotychczas oddzielnego obiegu solar.

Mniejsze koszty, lepsze wykorzystanie energii

Stosowanie AquaSystemów powoduje uproszczenie instalacji, oszczędność ilości stosowanych komponentów oraz wykorzystanie dotychczas nieprzystosowanych do pracy solar zbiorników ciepłej wody z jednym wymiennikiem w tym również leżących. Przy AquaSystemach zastosowane mogą być relatywnie mniejsze stosunki pojemności zbiornika do powierzchni czynnej kolektora.

Wystarczy stosunek ok. 40 litrów na m2 powierzchni czynnej. Pomimo to zalecane są trochę większe pojemności zbiorników, do 60 litrów na m2. Daje to możliwość stosowania zbiorników o mniejszych pojemnościach, co podwyższa zarówno komfort ciepłej wody, jak i też uzysk solar.

Możliwe jest również wspomaganie ogrzewania poprzez bezpośrednie wpięcie układu solar w instalację grzewczą, co do tej pory nie było możliwe.

Również sam algorytm pracy układu sterującego pracą systemu solar został zmieniony tak, aby zmniejszyć o połowę ilość godzin pracy pompy solar a co za tym idzie dodatkową oszczędność energii elektrycznej.

Budowa kolektora wakum-rurowego CPC

Kolektor wakum-rurowy CPC firmy Paradigma składa się z trzech podstawowych elementów zabudowanych na wspólnej ramie:

  •    Wakum-rury Paradigma
  •    Zwierciadła CPC
  •    Zbieracza z jednostką przenoszącą ciepło i rurą powrotną.
    

Komora zbiorcza oraz jednostka przenosząca ciepło

Wakum-rury Paradigma

Produkowane przez nas rury próżniowe Paradigma, są optymalnym produktem pod względem geometrii i osiągnięć (wydajności). Wakum-rura Paradigma składa się z dwóch koncentrycznych rur szklanych, które z jednej strony zakończone są półokrągło a z drugiej strony zgrzane ze sobą. Przestrzeń między nimi zostaje opróżniona z powietrza i hermetycznie zamknięta. W ten sposób otrzymujemy najlepszą izolację — próżnię. Powstałe w ten sposób naczynie można również określić jako termos. Aby umożliwić wykorzystanie energii słonecznej, pokryto zewnętrzną ścianę wewnętrznej rury wysokoselektywną przyjazną dla środowiska, warstwą tworzącą absorber. Warstwa absorbująca zamknięta jest w przestrzeni próżniowej. Absorber stanowi przyjazna dla środowiska, warstwa aluminiowoazotynowa charakteryzująca się szczególnie niską emisją oraz bardzo wysoką absorpcją.

Zwierciadło CPC

Aby podnieść do maksimum osiągi kolektora, z tyłu każdej wakum-rury znajduje się wysokorefleksyjne, odporne na najniekorzystniejsze warunki pogodowe, zwierciadło paraboliczne CPC (Compound Parabolic Concentrator). Szczególnie, zoptymalizowana przez nas geometria zwierciadła, gwarantuje absorbowanie padającego nawet pod najniekorzystniejszym kątem bezpośredniego oraz dyfuzyjnego światła słonecznego. Podnosi to w bardzo wysokim stopniu uzysk energii poprzez kolektor słoneczny. Niekorzystny kąt promieniowania wynika ze skośnie padającego światła słonecznego, np. dom nie jest skierowany dokładnie na południe, tylko bardziej na wschód albo zachód, a także przez słońce poranne lub wieczorne albo promieniowanie słoneczne rozproszone przez chmury. Kolektor wakum-rurowy Paradigma pochłania również światło które nie daje już cienia. Tak rozproszone światło nazywane jest promieniowaniem dyfuzyjnym.

Zastosowanie techniki solar

System solar dla domów jedno- i wielorodzinnych

Powierzchnia kolektora: od 3 m2 do 30 m2

Korzyści:

  •    W lecie prawie 100 % zapotrzebowania na ciepłą wodę może być pokryte za pomocą systemu solar, a kocioł grzewczy w tym czasie nie pracuje. Można liczyć, że w ciągu całego roku słońce pokrywa od 50 % do 80 % zapotrzebowania na energię potrzebną do przygotowania ciepłej wody.
  •    Przy systemach grzewczych niskotemperaturowych, wykorzystanie energii słonecznej w zimie oraz w miesiącach przejściowych dla celów grzewczych.
  •    Prywatne baseny kąpielowe mogą być w miesiącach letnich w pełni ogrzewane energią słoneczną, bez obniżenia komfortu obiektu. Powierzchnia kolektorów z letniskowych kąpielisk ogólnodostępnych, może być wykorzystana w sezonie grzewczym do wspomagania ogrzewania.
  •    Odciążenie środowiska od szkodliwych substancji wynosi przykładowo, przy zastosowaniu kolektora wakum-rurowego CPC Paradigma o powierzchni 4,7 m2, rocznie około 1,2 kg dwutlenku siarki, 0,7 kg tlenków azotu i około 1000 kg dwutlenku węgla (CO2).
  •    Poczucia lepszego i przyjemniejszego życia, posiadacza systemu solar, nie da się wyrazić liczbami.



Systemy solar — średnie i duże

Powierzchnia kolektora: od 30 m2

Korzyści:

  •    Przygotowanie ciepłej wody dla domów wielorodzinnych, pensjonatów, hoteli, centrów konferencyjnych, spółdzielni mieszkaniowych, przedsiębiorstw energetyki cieplnej, szkół, zakładów pracy, szpitali, koszarów, itp., w ciągu roku może być pokryte w 50 ... 70 % przez wykorzystanie energii słonecznej.
  •    Energia solar wykorzystana również do wspomagania ogrzewania, ogrzewania wody basenowej czy produkcji ciepła technologicznego.
  •    Systemy solar podnoszą praktyczną i ideową wartość obiektu. Dokumentują postęp oraz wizerunek architekta i inwestora a także podnoszą ich image.
  •    Coraz silniejszy pęd do uzyskiwania ekologicznej energii solar oraz ograniczenie emisji dwutlenku węgla (CO2) i stosowania jej na co dzień jest najlepszą reklamą dla właścicieli i użytkowników obiektów z systemami solar.