Piece na węgiel kamienny i koks

Węgiel kamienny i koks są najbardziej rozpowszechnionymi paliwami używanymi do ogrzewania gospodarstw domowych. Obecnie, dzięki zastosowaniu nowych technologii, piece te są coraz bardziej ekologiczne, wygodne w obsłudze i tanie w eksploatacji. Piece do spalania węgla kamiennego i koksu dzielą się na piece ze spalaniem górnym i dolnym. W tym artykule opisane zostały podstawowe cechy tych pieców.

Piece do spalania węgla kamiennego lub koksu mogą być wyposażone w termometr podający aktualną temperaturę wody w kotle. Do utrzymywania stałej temperatury wody w kotle może służyć miarkownik ciągu. Jego zadaniem jest regulacja ilości powietrza użytego w procesie spalania. Aby zwiększyć efektywność ogrzewania wody może być zastosowany ruszt wodny. W piecu z rusztem wodnym woda ogrzewa się nie tylko w płaszczu wodnym pieca, lecz również przepływając przez ruszt wodny.

Dodatkowo piece mogą być wyposażone w:

  • klapa do zmiany trybu pracy spalania dolny-górny(ułatwia rozpalanie pieca);
  • ruszt ruchomy (do przerusztowania paleniska w czasie procesu spalania);
  • zawór bezpieczeństwa;
  • zawór do spuszczania wody.

Podstawowym paliwem w tych piecach jest węgiel lub koks. Jednak można w nich spalać dodatkowo drewno, brykiety, miał lub mieszanki tych paliw.

Są to z reguły piece typu stojącego, jednofunkcyjne. Mogą być przystosowane do zaopatrzenia w wodę użytkową.

Piece z górnym spalaniem

Piece z górnym spalaniem są urządzeniami starszego typu. Ich konstrukcja sprawia, że mają niską sprawność (ok. 50%) oraz praktycznie nie ma możliwości regulacji. W związku z tym trudno jest utrzymać w czasie pracy żądaną temperaturę. Ponieważ mają niską sprawność, zużycie paliwa jest w nich stosunkowo wysokie. Są tanie, ale ich bieżąca eksploatacja jest droższa i bardziej uciążliwa niż w kotłach z dolnym spalaniem.

Piece z dolnym spalaniem

Dużo nowocześniejsze są piece z dolnym spalaniem. Zasadnicza różnica między piecami z górnym i dolnym spalaniem polega na tym, iż w tych ostatnich spalanie odbywa się w specjalnej komorze spalania, do której zsypuje się węgiel z komory zasypu. Konstrukcja tych pieców pozwala na stosowanie dodatkowych urządzeń, które powodują, że obsługa ich jest wygodniejsza, a koszty eksploatacji niższe niż w kotłach z górnym spalaniem. Piece te mogą być wyposażone w wentylator nadmuchowy oraz regulator sterujący pracą kotła. W tym wypadku wymagana jest instalacja elektryczna.

Dane techniczne pieców na węgiel i koks

Poniżej podajemy podstawowe parametry pieców co na węgiel (również miał) i koks oraz mieszanki tych paliw. Dokładnych informacji na temat swoich wyrobów udzielają producenci poszczególnych pieców.