Wady i zalety opału dębowego.

Często słyszy się od ludzi, którzy chcą zakupić drewno opałowe, że szukają najlepszych i twardych gatunków jak buk albo dąb.

I przy pierwszym wymienionym gatunku nie ma żadnego zdziwienia, gdyż buk jest idealnym i modelowym gatunkiem do pieca i kominka, to już przy drugim zastanawiam się bardzo mocno – skąd się wzięła taka renoma opału dębowego ?

Jeżeli chodzi o gęstość drewna, to jest faktycznie wysoka, porównywalna z bukiem i jesionem, ale znowu nie najwyższa (niższa od grabu i innych). Drewno dębowe jest ciężkie i twarde i z pewnością posiada wysoką kaloryczność i wydajność przy spalaniu, jednak posiada również szereg innych mniej pozytywnych cech, które przedstawię poniżej.

Czas przesychania drewna dębowego jest bardzo długi i wynika to z cech fizykochemicznych. Niektórzy uważają, że dąb powinien być sezonowany nawet 3 lata. Chyba niewielu z nas przy dzisiejszym tempie życia ma czas i miejsce, żeby tak długo składować drewno. Poza tym i tak w międzyczasie czymś trzeba palić.

Drewno dębowe posiada bardzo duży udział kory, który przekracza 20% masy ogólnej drewna razem z korą. W praktyce oznacza to, że w każdym metrze zakupionego drewna dębowego otrzymujemy ok. 0,22 metra kory, która jest niestety dużo gorszym paliwem od drewna. Dla porównania udział kory u graba i buka wynosi tylko 7%, czyli 3 razy mniej niż w drewnie dębowym.

Drewno dębowe posiada specyficzne właściwości, zawiera dużo kwasów i garbników (drewno w stanie świeżym wydziela specyficzny zapach kwasu octowego). Duża zawartość kwasów i garbników w drewnie dębowym może powodować mocniejsze zanieczyszczenie kominka.

Często się zdarza, że opał dębowy pochodzi z drzew wolno rosnących, które posiadają dużo guzów oraz sęków. W praktyce będzie to oznaczało mocno utrudnione rąbanie.

Jak widzimy, opał dębowy posiada sporo wad i minusów, mimo to jest towarem poszukiwanym przez palaczy. Przyczyną takiej sytuacji jest prawdopodobnie to, że drewno dębowe jako materiał przemysłowy (nieopałowy) jest cennym i poszukiwanym surowcem. Drewno dębowe jest niezwykle mocne oraz trwałe, także w warunkach nadmiernego uwilgotnienia. Drewno dębowe ma swoją markę w wysokiej klasy meblach, schodach i innych produktach i prawdopodobnie opinia taka poszła za dębem również w opał.

Reasumując: rola dębu jako opału jest bardzo często przeceniana. Opał dębowy posiada wiele wad, które mocno go dyskwalifikują Zakup dęba może być dobrą inwestycją w sytuacji gdy jest już sezonowany lub możemy sobie pozwolić na kilkuletnie sezonowanie.

Źródło: www.kominkowe.info - Drewno kominkowe w teorii i praktyce