6 powodów, dla których pompy ciepła są bardziej wydajne niż tradycyjne grzejniki

Pompy ciepła są coraz częściej postrzegane jako idelane rozwiązanie dla ogrzewania domów w całej Europie. Dzieje się tak, ponieważ ceny energii rosną do bezprecedensowych poziomów, a obawy dotyczące wpływu paliw kopalnych na środowisko są większe niż kiedykolwiek. Dodatkowo znalezienie sposobów na rozwiązanie obu tych kwestii stało się priorytetem dla rządów, firm i konsumentów. 

 

Poniżej przyjrzymy się, w jaki sposób pompy ciepła są bardziej wydajne niż kotły gazowe i jak mogą poprawić przyszłość ogrzewania naszych domów. 

Krajowe zużycie energii

Ogrzewanie i ciepła woda są odpowiedzialne za największą część zużycia paliw w europejskich gospodarstwach domowych. Statystyki Eurostatu pokazują, że ogrzewanie pomieszczeń odpowiada za 63% zużycia energii, a kolejne 15% jest wykorzystywane do podgrzewania wody. Obecnie gaz ziemny jest najczęściej wykorzystywanym paliwem w obu przypadkach. W 2020 r. 32% zużycia energii w gospodarstwach domowych pochodziło z gazu, a następnie z energii elektrycznej (25%). Z tego 74% gazu było wykorzystywane do ogrzewania, a 19% do podgrzewania wody, podczas gdy tylko 13% energii elektrycznej było wykorzystywane do ogrzewania, a 12% do podgrzewania wody.

Dlaczego powinniśmy zrezygnować z tradycyjnych systemów grzewczych?

W trosce o przyszłość naszego środowiska należy znacznie ograniczyć spalanie paliw kopalnych do ogrzewania domów. Istnieją różne rodzaje kotłów gazowych, ale bez względu na to, czy posiadasz kocioł combi, kocioł tylko grzewczy czy kocioł systemowy, wszystkie one wytwarzają ciepło w ten sam sposób, spalając gaz w szczelnej komorze. Wytworzone ciepło ogrzewa następnie wodę za pomocą wymiennika ciepła, a woda przepływa do systemów ogrzewania i ciepłej wody w domu. Kotły olejowe działają w podobny sposób, spalając olej w celu podgrzania wody za pośrednictwem wymiennika ciepła. Niezależnie od poprawy wydajności kotłów gazowych w ostatnich latach, nadal wiążą się one ze spalaniem paliw kopalnych, które powodują emisję dwutlenku węgla. Komisja Europejska planuje zakończyć sprzedaż kotłów na paliwa kopalne w nadchodzących latach, a niektóre kraje mają już ustalone daty. Na przykład Austria zakazuje instalacji kotłów gazowych w nowych budynkach już w 2023 roku. To strategiczne odejście od tradycyjnych gazowych systemów grzewczych oznacza, że nadszedł czas, aby rozważyć alternatywne opcje. 

Wykorzystanie pomp ciepła do ogrzewania domu

Od momentu kiedy alternatywy dla tradycyjnych kotłów gazowych stają się coraz łatwiej dostępne, ludzie stają się coraz bardziej świadomi ich zalet jako wydajnych i niedrogich długoterminowych rozwiązań w zakresie ogrzewania domu. W ostatnich latach odnotowano wzrost liczby instalacji pomp ciepła jako bardziej opłacalnego i przyjaznego dla środowiska systemu ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Dane Europejskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła (EHPA) pokazują, że w 2021 r. sprzedaż pomp ciepła w Europie wzrosła o 34%, co stanowi najwyższy dotychczas wzrost. W 21 krajach sprzedano 2,18 miliona pomp ciepła, czyli o prawie 560 000 więcej niż w poprzednim roku, a EHPA spodziewa się, że liczba ta będzie nadal rosnąć w nadchodzących latach. Pompy ciepła stanowią obecnie około 14% rynku ogrzewania w UE, co pozwala zapobiec emisji 44 milionów ton dwutlenku węgla.

Różne typy pomp ciepła

Każdy typ pompy ciepła działa na tej samej podstawowej zasadzie przenoszenia energii cieplnej z zewnątrz do wewnątrz w celu zapewnienia ciepła i ciepłej wody w domu. Wszystkie pompy ciepła oferują te same ogólne korzyści, jeśli chodzi o wydajność i zrównoważony rozwój, ale każda z nich jest dostosowana do konkretnej sytuacji.

  • Niskotemperaturowe pompy ciepła powietrze-woda są idealne do nowych domów, gdzie mogą być montowane wraz z nowoczesnymi emiterami, takimi jak grzejniki niskotemperaturowe, konwektory pompy ciepła lub ogrzewanie podłogowe.  
  • Wysokotemperaturowe i średniotemperaturowe pompy ciepła powietrze-woda są najlepszym wyborem w przypadku wymiany starych kotłów lub renowacji domu, w którym chcesz korzystać z zalet pompy ciepła, zachowując istniejące rury i grzejniki. 
  • Pompy ciepła powietrze-powietrze, znane również jako klimatyzatory, z jedną lub kilkoma jednostkami wewnętrznymi podłączonymi do jednej jednostki zewnętrznej, mogą być instalowane w każdym domu, a także mogą być łączone z podgrzewaczem wody w celu uzyskania kompletnego rozwiązania do ogrzewania domu i ciepłej wody.
  • Gruntowe pompy ciepła są najbardziej przyjazną dla środowiska opcją i najlepiej nadają się do nowych domów lub renowacji na dużą skalę, gdzie możliwe jest zainstalowanie wymaganych sond pod ziemią.

6 powodów, dla których pompy ciepła są bardziej wydajne niż tradycyjne grzejniki

Pompy ciepła są nadal stosunkowo nową koncepcją dla wielu osób, więc myśląc o dokonaniu dość znaczącej zmiany i znacznej początkowej inwestycji, ważne jest, aby zrozumieć, w jaki sposób technologia pomp ciepła jest bardziej wydajna niż korzystanie z tradycyjnego systemu ogrzewania domu opartego na gazie lub oleju.

1.Pompy ciepła wykorzystują energię odnawialną 

Pompy ciepła są zasilane w 75% energią odnawialną z powietrza zewnętrznego. Gruntowe pompy ciepła są jeszcze bardziej wydajne, wykorzystując potencjalnie do 80% energii odnawialnej wydobywanej z ziemi. Aby system był naprawdę zrównoważony, pozostała energia elektryczna wymagana do zasilania pompy ciepła powinna również pochodzić ze źródeł odnawialnych, takich jak energia słoneczna lub wiatrowa. 

2.Pompy ciepła mają lepszy współczynnik konwersji energii na ciepło 

Wytwarzanie ciepła poprzez spalanie paliw kopalnych nie jest zbyt wydajne, a biorąc pod uwagę straty operacyjne i ograniczenia fizyczne, wydajność jest zawsze niższa niż 100%. Kocioł gazowy zamieni 1 kW energii pierwotnej z gazu w około 0,9 kW energii cieplnej. Współczynnik konwersji energii dla pomp ciepła jest znacznie lepszy. Pompa ciepła może wykorzystać do 3 kW energii cieplnej z 1 kW energii pierwotnej z energii elektrycznej, co czyni ją 3 do 4 razy bardziej wydajną energetycznie.

3. Pompy ciepła charakteryzują się niską emisją dwutlenku węgla

Kotły gazowe lub olejowe wytwarzają ciepło poprzez spalanie paliw kopalnych, co powoduje emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Z drugiej strony pompy ciepła mają bardzo niewielki wpływ na środowisko. Zamiast wytwarzać ciepło, pompa ciepła przenosi energię cieplną z jednego miejsca do drugiego, pobierając ją z powietrza zewnętrznego lub gruntu, aby zapewnić domowi ciepło i ciepłą wodę. Dzięki wykorzystaniu tych odnawialnych źródeł pompa ciepła ma bardzo niski wpływ na emisję dwutlenku węgla. Ponadto czynnik chłodniczy można poddać recyklingowi lub ponownie wykorzystać po zakończeniu cyklu życia urządzenia.

4. Pompy ciepła mają niższe koszty eksploatacji

Przy dużym udziale energii generowanej przez pompy ciepła pochodzącej ze źródeł odnawialnych, do ich zasilania potrzeba stosunkowo niewielkiej ilości energii elektrycznej. W całym okresie eksploatacji pompy ciepła ma to ogromny wpływ na koszty eksploatacji i sprawia, że jest ona bardziej opłacalną opcją w porównaniu z eksploatacją kotła gazowego. Przykładowo, w oparciu o średnie ceny z 2022 r., koszt eksploatacji nowego kondensacyjnego kotła gazowego w sezonie grzewczym wyniósłby około 839 euro w porównaniu z 497 euro w przypadku pompy ciepła powietrze-powietrze multi+.

5. Pompy ciepła mają niskie wymagania konserwacyjne

Prawidłowo zainstalowana i używana pompa ciepła wymaga niewielkiej konserwacji, aby móc działać niezawodnie. Zaleca się coroczny serwis przez specjalistę, ale w przeciwieństwie do kotła gazowego, który może konserwować wyłącznie zarejestrowany inżynier, niektóre podstawowe prace można wykonać samodzielnie. Obejmują one procedury takie jak czyszczenie filtrów i usuwanie liści z jednostki zewnętrznej, jeśli jest to konieczne, aby zapewnić, że pompa ciepła zawsze będzie działać z maksymalną wydajnością.

6. Pompy ciepła mają dłuższą żywotność

Przy prawidłowym użytkowaniu i konserwacji średnia żywotność nowoczesnej pompy ciepła może wynosić nawet 20 lat. W porównaniu do przewidywanej żywotności kotła gazowego wynoszącej 10–15 lat, można oczekiwać, że pompa ciepła będzie działać znacznie dłużej. To, w połączeniu z niższymi kosztami eksploatacji, zrekompensuje początkową inwestycję w instalację systemu. Pompy ciepła są znacznie wydajniejszą opcją w porównaniu do tradycyjnych grzejników, dlatego są uważane za jedno z najlepszych rozwiązań ogrzewania domu na przyszłość. Dodaj do tego kolejną zaletę funkcji chłodzenia, a pompy ciepła staną się idealnym systemem zapewniającym utrzymanie komfortowego środowiska w domu przez cały rok.