Cieplo24.pl: Jak oszczędnie korzystać z bojlera?

Bojler, inaczej elektryczny ogrzewacz wody, to popularne urządzenie zapewniające stały dostęp do ciepłej wody.


Odpowiednie użytkowanie bojlera może przynieść energetyczne i finansowe oszczędności. Kiedy bojler zużywa mniej prądu? Omówimy, czy urządzenie powinno pozostać włączone cały czas, czy może jednak warto wyłączać je w nocy oraz na jaką temperaturę najlepiej ustawić bojler. 

Jak dbać o elektryczny ogrzewacz wody? Jak zabezpieczyć bojler przed korozją? Jak często należy wymieniać anodę magnezową? Jej regularna wymiana może nie tylko zmniejszyć koszty utrzymania bojlera, ale również wydłużyć jego trwałość oraz zwiększyć komfort jego użytkowania.

Jak ekonomicznie ustawić bojler elektryczny?

Ekonomiczne użytkowanie bojlera to klucz do zmniejszenia zużycia energii. Obecnie większość ogrzewaczy wody jest wyposażona w regulację ustawień, np. w tryb oszczędzania energii (eco), który może automatycznie obniżać temperaturę wody lub uruchamiać ogrzewanie w godzinach, gdy prąd jest tańszy (przy taryfach zmieniających się w ciągu doby).

Optymalna temperatura wody dla większości bojlerów waha się między 50 a 55°C. Jest to złoty środek między zapewnieniem odpowiedniej temperatury wody a ograniczeniem zużycia energii. Ustawienie temperatury powyżej 60°C może niepotrzebnie zwiększyć zużycie prądu i jest zalecane tylko np. w celu uniknięcia rozwoju bakterii Legionella.

Warto zadbać o to, żeby bojler miał odpowiednią izolację, która zminimalizuje straty ciepła i potrzebę używania energii do utrzymania temperatury wody.

Regularne odkamienianie i czyszczenie bojlera może znacząco poprawić jego wydajność, ponieważ nagromadzony kamień utrudnia przekazywanie ciepła do wody i zwiększa zużycie energii.

Na jaką temperaturę ustawić bojler elektryczny?

Aby odpowiednio korzystać z bojlera elektrycznego, ważne jest ustalenie właściwej temperatury ogrzewania wody. Jaka powinna być ta temperatura?

  • 50-55°C - jest to zalecany zakres temperatury do codziennego użytku. Ustawienie temperatury w tym przedziale pozwala skutecznie podgrzewać wodę do poziomu, który jest wystarczający dla większości domowych potrzeb, jednocześnie ograniczając zużycie energii. Jest to temperatura odpowiednia do kąpieli, mycia naczyń i innych codziennych zadań.
  • 60°C - czasami zalecane jest utrzymywanie temperatury wody w bojlerze na poziomie co najmniej 60°C, aby uniemożliwić rozwój bakterii Legionella. Bakterie te rozwijają się w zakresie temperatur od 20°C do 50°C, dlatego warto raz na miesiąc podnieść temperaturę wody, aby zapewnić bezpieczne warunki użytkowania.

Jak dbać o elektryczny podgrzewacz wody?

Dbanie o elektryczny podgrzewacz wody jest istotne dla zapewnienia jego efektywnej i długotrwałej pracy. Przestrzeganie instrukcji użytkowania oraz zaleceń producenta, co pozwala na długie i bezawaryjne funkcjonowanie urządzenia.

Ważne jest, aby zawsze zapewnić obecność wody w zbiorniku bojlera. W przypadku przerw w dostawie wody, przed ponownym podłączeniem urządzenia do zasilania należy upewnić się, że bojler jest właściwie odpowietrzony. Pomoże to uniknąć uszkodzeń spowodowanych pracą na sucho.

Regularne usuwanie osadu wapiennego, które zależne jest od twardości wody, jest niezbędne dla utrzymania wydajności podgrzewacza i przedłużenia jego żywotności. Zaleca się odkamienianie co 1-2 lata. Utrzymywanie temperatury wody na poziomie 50-55°C nie tylko ogranicza zużycie energii, ale także pomaga zwalniać proces osadzania się kamienia.

Wiele elektrycznych podgrzewaczy wody wyposażonych jest w anodę magnezową, która chroni urządzenie przed korozją. Regularne sprawdzanie stanu anody jest częścią niezbędnego serwisu. Regularnie kontroluj również wszystkie połączenia wodne i elektryczne pod kątem przecieków czy luzów. Zużyte uszczelki i połączenia mogą prowadzić do wycieków i innych uszkodzeń.

W razie zaobserwowania jakichkolwiek niepokojących objawów wskazujących na usterkę, zaleca się kontakt z serwisem lub producentem. Aby zapewnić optymalną funkcjonalność urządzenia, nawet jeśli nie widać żadnych problemów, zaleca się przeprowadzenie pełnego przeglądu serwisowego przynajmniej raz w roku. Taki przegląd powinien być wykonany przez wykwalifikowanego serwisanta.

Jak zabezpieczyć bojler przed kamieniem?

Aby zapewnić długotrwałą i efektywną pracę bojlera, ważne jest odpowiednie zabezpieczenie go przed kamieniem.

  1. Instalacja zmiękczacza wody - w przypadku, gdy woda użytkowa jest twarda, co oznacza wysoką zawartość wapnia i magnezu, zmiękczacz wody może być skutecznym rozwiązaniem. Działa on poprzez wymianę jonów wapnia i magnezu na jony sodu, co zapobiega tworzeniu się kamienia w zbiorniku.
  2. Spuszczanie wody z bojlera - regularne odpuszczanie niewielkiej ilości wody z bojlera (np. raz na kilka miesięcy) może pomóc w usunięciu zgromadzonych osadów kamienia z dna zbiornika.
  3. Regularne odkamienianie i przeglądy - zaleca się, aby przynajmniej co 1-2 lata, bojler był profesjonalnie odkamieniany i przeglądany przez wykwalifikowanego technika. To nie tylko pozwoli usunąć nagromadzony kamień, ale również sprawdzić stan całego urządzenia, w tym anody magnezowej.
  4. Regulowanie temperatury - utrzymanie temperatury wody na stabilnym, umiarkowanym poziomie (około 50-55°C) może również przyczynić się do zmniejszenia ryzyka osadzania się kamienia. Wysokie temperatury przyspieszają bowiem proces tworzenia się kamienia.

Anoda magnezowa - co ile wymiana?

Anoda magnezowa odgrywa istotną rolę w ochronie zbiornika bojlera przed korozją. Działa poprzez stopniowe rozpuszczanie się, chroniąc w ten sposób metalowe elementy bojlera przed wpływem korozji. 

Korozja
to naturalny proces degradacji metali wystawionych na działanie wody i tlenu, a anoda magnezowa przyczynia się do zachowania funkcjonalności zarówno zbiornika, jak i elementów grzewczych na dłuższy czas.

To, jak często należy wymieniać anodę magnezową, zależy od kilku czynników, w tym od twardości i składu chemicznego wody, temperatury pracy urządzenia, a także jakości i wielkości samej anody. 

Wymiana anody należy dokonać po 12-18 miesiącach, choć w przypadku używania bardzo twardej wody lub przy intensywnym korzystaniu z bojlera okres ten może ulec skróceniu. W sytuacjach, gdy woda jest stosunkowo miękka, wymiana może nastąpić nawet po 3 latach. Wymiana anody jest prosta i można ją przeprowadzić samodzielnie.

Czy bojler powinien być cały czas włączony?

Nie ma potrzeby, aby bojler działał cały czas. Jego ekonomiczne działanie zależy od takich czynników jak potrzeby użytkownika, typ urządzenia, jego wydajność energetyczna oraz koszt zużywanej energii. Ważne jest znalezienie optymalnego rozwiązania między oszczędzaniem energii a dostępnością ciepłej wody.

Praca podgrzewacza wody
na żądanie, tj. włączanie go tylko wtedy, gdy potrzebna jest ciepła woda, może znacząco zredukować zużycie energii. Jest to rozwiązanie skuteczne w domach z nieregularnym zapotrzebowaniem na ciepłą wodę.

Stałe utrzymanie temperatury w bojlerze na niskim poziomie zapewnia ciągły dostęp do ciepłej wody. Może to być realizowane przez wykorzystanie trybu oszczędzania energii lub z pomocą programatora czasowego.

Zastosowanie programatora czasowego pozwala na automatyczne sterowanie pracą ogrzewacza elektrycznego zgodnie z ustalonym harmonogramem. Dzięki temu, bojler może wtedy działać tylko w określonych godzinach, np. kiedy jest najbardziej potrzebny, co jest wygodnym rozwiązaniem.

Czy opłaca się wyłączać bojler na noc?

Decyzja o wyłączeniu bojlera na noc zależy od wielu czynników i nie zawsze jest opłacalna. Wyłączając urządzenie w nocy, można oszczędzić energię, ponieważ nie będzie musiało utrzymywać wysokiej temperatury wody w okresie, gdy nie jest ona używana.

Jednakże, zależnie od jakości izolacji termicznej podgrzewacza i warunków temperaturowych w pomieszczeniu, może się okazać, że urządzenie zużyje więcej energii na ogrzanie wody do żądanej temperatury rano niż w przypadku ciągłego utrzymywania jej na stałym, niższym poziomie w ciągu nocy.

Ponadto, jeśli regularnie używasz ciepłej wody rano, wyłączenie bojlera na noc może spowodować, że rano woda nie będzie dostatecznie ciepła. Jeśli woda utrzyma niską temperaturę przez dłuższy czas, może to również sprzyjać rozwojowi bakterii, takich jak Legionella.

Odwiedź naszą stronę i nie przegap przydatnych poradników i filmów o urządzeniach grzewczych i c.w.u. Znajdziesz tam również atrakcyjną ofertę produktową, sprawdź!