OZE jako szansa na energooszczędność budynku

OZE to nic innego jak odnawialne źródła energii. To zasoby, których wykorzystanie nie prowadzi do ich deficytu. Do źródeł odnawialnej energii można zaliczyć:

  • słońce,
  • wiatr,
  • wodę,
  • energię geotermalną,
  • biomasę.


Źródła te wykorzystują nowoczesne systemy, które montuje się w budynkach mieszkalnych. To m.in. fotowoltaika oraz pompy ciepła, które zrewolucjonizowały sposób ogrzewania nieruchomości i zasilania urządzeń.

Fotowoltaika do domu

Fotowoltaika na dachu lub na specjalnych stelażach umieszczonych w gruncie to sposób na uzyskanie dostępu do darmowej energii w budynku. Promienie słoneczne padają na specjalne ogniwa, które je absorbują. Zachodzą w nich przemiany, w wyniku których energię ze słońca zamienia się na prąd. Można go wykorzystać do zasilania urządzeń wykorzystywanych w gospodarstwach domowych. Panele fotowoltaiczne wytwarzają prąd przez cały dzień – również przy dużym zachmurzeniu. Pozwalają na uzyskanie darmowej energii, którą można wykorzystać do zasilania urządzeń elektrycznych. Jej nadmiar trafia do sieci elektroenergetycznej lub magazynu energii podłączonego do systemu – w zależności od wybranego typu instalacji (off-grid i on-grid).

Fotowoltaika

  • pozwala na zasilanie zarówno niewielkich urządzeń elektrycznych i elektronicznych, jak i całych instalacji ogrzewania, pomp ciepła czy nawet wentylacji z rekuperacją,
  • pozwala na magazynowanie nadmiaru energii, którą można wykorzystać w czasie, gdy dzień jest krótszy lub zapotrzebowanie na prąd staje się większe,
  • zapewnia dostęp do energii elektrycznej również na terenach, na których nie ma rozbudowanej sieci elektroenergetycznej,
  • może zostać zamontowana wszędzie tam, gdzie na panele będą padać promienie słoneczne – czyli z dala od innych budynków czy drzew, które mogłyby rzucać cień na ogniwa.


Choć to duża inwestycja początkowa, jednak ponoszone koszty zazwyczaj zwracają się już w ciągu kilku lat.

Pompy ciepła do ogrzewania budynku

W nowoczesnych budynkach można zamontować również pompę ciepła. To system, który pobiera energię z otaczającego środowiska – powietrza, gruntu lub wody. Następnie wykorzystuje ją do ogrzania wody użytkowej. Instalacja działa tak, że możliwe jest jej użycie również zimą, gdy na zewnątrz panują ujemne temperatury. Czynnik chłodniczy krążący po systemie pompy ciepła pochłania energię z jednego z trzech źródeł. Następnie trafia do sprężarki, która go kompresuje i ogrzewa. Proces sprężania zwiększa energię termiczną czynnika, podnosząc jego temperaturę do poziomu wyższego niż ta pożądana w systemie grzewczym. Po sprężeniu gorący czynnik chłodniczy przepływa przez kondensator, gdzie oddaje swoje ciepło do systemu ogrzewania budynku lub wody użytkowej. Na tym etapie substancja ta ponownie ochładza się i skrapla.

Wyróżnia się trzy rodzaje pomp ciepła. To:

  • pompa ciepła powietrzna – to najpopularniejszy typ urządzenia, który nie wymaga wykonywania kosztownych wykopów na posesji. Można zastosować go na dowolnej działce, także tam, gdzie nie da się zamontować innych wersji pompy ciepła,
  •  pompa ciepła wodna – działa w podobny sposób jak system powietrzny, jednak do jej montażu konieczne jest dysponowanie zbiornikiem wodnym, jak np. jezioro, staw czy rzeka. Energia jest pobierana bezpośrednio z wody,
  •  pompa ciepła gruntowa – do jej montażu potrzebny jest duży teren lub wykonanie głębokich odwiertów (w zależności od tego, czy wymiennik ciepła jest poziomy, czy pionowy). Pompa gruntowa pobiera energię z gleby, która na dużej głębokości zachowuje podobną temperaturę przez cały rok.


Najwydajniejsze są pompy ciepła wodne i gruntowe, ale nie da się ich zainstalować wszędzie. Ich montaż jest również bardzo kosztowny, co dla niektórych osób jest zbyt dużym jednorazowym wydatkiem. Z tego powodu w domach jednorodzinnych najczęściej stosuje się pompy powietrzne.

Pompa ciepła:

  • wykorzystuje odnawialne źródła energii, ale musi być zasilana prądem. Można połączyć ją z fotowoltaiką, by ograniczyć koszty związane z eksploatacją systemu do minimum,
  • działa efektywnie, gdy jest połączona z systemem ogrzewania podłogowego,
  • stanowi alternatywę dla kotłów wykorzystujących paliwa stałe czy gaz,
  • to duży początkowy koszt, który w wielu przypadkach zwraca się po kilku latach użytkowania.

Ekologiczne kotły i nowoczesna kotłownia

Sposobem na obniżenie kosztów związanych z ogrzaniem nieruchomości może być też nowoczesna lub zmodernizowana kotłownia. W coraz większej liczbie budynków coraz częściej stawia się na kotły, które:

  • automatycznie dozują paliwo, optymalizując jego zużycie i dopasowując je do aktualnej temperatury w budynku,
  • samodzielnie utrzymują zadaną temperaturę,
  • są wyposażone w zabezpieczenia, które monitorują parametry systemu i optymalizują je tak, by urządzenie działało prawidłowo przez jak najdłuższy czas, w tym również pozwalają na zdalne odczyty parametrów jak przez aplikację Flamconnect Remote,
  • zużywają mniej paliwa niż starsze modele, a jednocześnie generują zdecydowanie niższą ilość zanieczyszczeń.


W nowoczesnych budynkach najczęściej montuje się kotły gazowe, na ekogroszek, pellet lub biomasę. Są one bardziej ekologiczne niż np. urządzenia zasilane standardowym węglem. Nowocześnie wyposażona kotłownia bazuje również na systemach elektronicznych, które wyręczają użytkownika z wielu obowiązków i optymalizują wykorzystanie zasobów.W ekologicznych domach często stosuje się również system niskotemperaturowego ogrzewania podłogowego. Pozwala on na zrezygnowanie z grzejników, jednocześnie skutecznie zapewniając odpowiednią temperaturę w budynku.

Hybrydowe rozwiązania energooszczędne dla budynków

Aby zapewnić jak największą energooszczędność budynku, warto połączyć ze sobą kilka systemów. Najczęściej stawia się na fotowoltaikę, która zasila inne instalacje znajdujące się w nieruchomości – pompy ciepła czy ogrzewanie elektryczne. Dzięki niej minimalizuje się koszty związane ze zużyciem prądu, który jest potrzebny do działania wielu ekologicznych systemów. W budynkach w trakcie termomodernizacji istnieje również możliwość połączenia pompy ciepła z kotłem na paliwo stałe. Dzieje się tak dlatego, że w już istniejących obiektach dostosowanie systemu do nowych potrzeb jest niezwykle trudne. Takich nieruchomości nie da się ogrzać wyłącznie z wykorzystaniem pomp ciepła. Technologia hybrydowa sprawia, że instalacja może działać na najwyższych obrotach przez cały dzień, jednocześnie generując niższe koszty niż sam kocioł na paliwo stałe. Warto jednak pamiętać, aby instalacja działała prawidłowo niezbędne jest zastosowanie dobrej jakości i innowacyjnych koponentów jak separatory powietrza, grupy pompowe czy, zawory równoważące.

Dlaczego warto postawić na energooszczędne systemy do budynków?

Montaż paneli fotowoltaicznych, pomp ciepła czy nowych urządzeń do kotłowni to korzystne rozwiązanie. Taki krok przyczynia się do:

  • zmniejszenia ilości zanieczyszczeń trafiających do środowiska – wiele nowoczesnych systemów do ogrzewania budynków nie generuje żadnych zanieczyszczeń. Wykorzystują one w pełni odnawialne źródła energii, które nie wymagają spalania,
  • utrzymania odpowiednich warunków w budynku – zwłaszcza jeśli chodzi o stałą temperaturę. Wiele systemów pozwala na automatyczne ustawienie optymalnej wartości, do której dążą one, gdy temperatura spadnie,
  • obniżenia ponoszonych kosztów – początkowo montaż energooszczędnych systemów OZE to duża inwestycja, jednak zwraca się ona bardzo szybko. Już po kilku latach można odczuć wyraźne zmniejszenie ponoszonych kosztów, zwłaszcza w przypadku większych nieruchomości,
  • zwiększenia wygody obsługi – wiele nowoczesnych systemów OZE bazuje na automatycznych rozwiązaniach, które ułatwiają obsługę. Jednocześnie działają tak, by optymalizować zasoby i zapewniać komfortowe warunki w budynku.


Warto pamiętać też o tym, że z roku na rok wiele starszych instalacji przestaje spełniać nowe wymagania unijne. Inwestycja w OZE daje pewność, że zamontowany system będzie nie tylko skutecznie ogrzewać budynek, lecz także bez problemu sprosta coraz nowszym warunkom dotyczącym maksymalnej emisji zanieczyszczeń. Takiej instalacji nie trzeba będzie wymieniać przez lata – wystarczy jedynie jej regularna konserwacja i coroczne przeglądy.

Dofinansowanie na montaż systemów OZE

Co więcej, na montaż nowego, efektywnego ogrzewania można otrzymać dodatkowe środki z unijnych i rządowych programów. Są one przyznawane jedynie osobom, które spełniają określone wymagania – najczęściej dotyczące dochodu oraz kosztu samej instalacji. Dofinansowanie na montaż systemów OZE może pokryć nawet kilkadziesiąt procent ponoszonych kosztów. Takie rozwiązanie sprawia, że wydatki związane ze stworzeniem ekologicznego systemu ogrzewania maleją do kilku czy kilkunastu tysięcy złotych. Ten koszt zwraca się niezwykle szybko, dzięki czemu na montaż instalacji OZE decyduje się więcej osób. Osoby, które planują zamontować fotowoltaikę lub inny system OZE, mogą skorzystać z dostępnych dofinansowań. To m.in. takie programy jak Czyste Powietrze, Mój Prąd 5.0 czy lokalne przedsięwzięcia samorządowe. Warunki uczestnictwa, a także zakres obowiązywania takich dotacji, zmieniają się dość dynamicznie. Warto obserwować je na bieżąco, by nie przekroczyć terminu na złożenie wniosku. W trakcie realizacji inwestycji konieczne jest też dokumentowanie wszystkich ponoszonych kosztów.

Efektywne ogrzewanie – zadbaj o środowisko i swój budżet

Nowoczesne, efektywne ogrzewanie to sposób na oszczędzenie środowiska i własnego portfela. Takie systemy są niezwykle elastyczne – można zamontować je zarówno w nowych, dopiero powstających budynkach, jak i tych już istniejących od nawet kilkudziesięciu lat. Obecnie istnieją rozwiązania, dzięki którym bez problemu da się dopasować sposób działania instalacji do parametrów technicznych nieruchomości. Zajmują się tym specjaliści, którzy zaprojektują system idealnie dobrany do Twojego budynku.