Kaloryczność drewna - porady praktyczne

Kaloryczność drewna - porady praktyczne

Wybór odpowiedniego drewna na opał powinien być poprzedzony dobrą analizą. Wszystko dlatego, że wartość opałowa drewna różni się w zależności od wybranego gatunku oraz jego stanu. Należy również pamiętać o tym, że cena materiału jest bezpośrednio zależna od tego, jaką ma wartość kaloryczną. W związku z tym warto zastanowić się nad tym, jak wydajne są popularne i ogólnodostępne gatunki oraz jakie drewno do kominka wybrać.

 

Czym jest kaloryczność drewna?

Kalorycznością drewna nazywamy jego wartość opałową. Ten parametr wskazuje na wydajność danego materiału, czyli ile energii uzyskuje się podczas całkowitego spalania. Wartość tę określa się w kilowatogodzinach na metr przestrzenny drewna (kwh/mp). Im lepsze parametry, tym materiał będzie bardziej wydajny energetycznie. Oznacza to, że będziesz potrzebował jego mniejszej ilości, aby zapewnić sobie komfort cieplny. Oczywiście przekłada się to również na koszty drewna. Im bardziej wydajne, tym jego cena rynkowa będzie wyższa.

 

Przykładowe parametry kaloryczności :

2200 kwh/mp - grab;

2100 kwh/mp - buk, dąb, jesion;

1900 kwh/mp- klon, brzoza;

1700 kwh/mp- sosna, modrzew;

1600 kwh/mp- świerk;

1500 kwh/mp- jodła, olcha.

 

Słabszą kaloryczność mają drzewa owocowe:

512 kwh/mp- jabłoń

504 kwh/mp- grusza

576 kwh/mp- śliwa


Jakie drewno nadaje się do palenia w piecu centralnym, a jakie w kominku?

Nieco inne aspekty należy wziąć pod uwagę przy wyborze drewna do pieca centralnego oraz do kominka. Drzewo do kominka nie powinno wydzielać dużej ilości dymu, a także strzelać iskrami. To sprawia, że optymalnym wyborem do domowego kominka są drzewa liściaste. Choć wiele iglaków ma wysoką kaloryczność, to jednak zawarta w nich sadza przekłada się na nadmiar dymu, smołę i sadzę, które powodują uciążliwe i zabrudzenia. Przez to eksploatacja i pielęgnacja kominków będzie jeszcze bardziej skomplikowana i czasochłonna. Ponadto drzewa liściaste spalają się wolniej, co jest ich dodatkowym atutem. Do pieca centralnego warto wybierać twarde drewno, które cechuje się oddawaniem wysokiej temperatury podczas spalania. Bardzo korzystnie w tym zakresie prezentują się: grab, buk i dąb, które od lat uważane są za najlepszy wybór zarówno do pieców centralnych, jak i kominków. Przed podjęciem finalnej decyzji, można skontaktować się ze specjalistą. Choć drewno iglaków kusi swoimi parametrami i niższą ceną, to jednak lepszym i wygodniejszym wyborem są gatunki liściaste.

 

Cena drewna opałowego

Wpływ na cenę takiego drewna ma jego dostępność oraz kaloryczność. Ceny dobrej jakości grabu zaczynają się już od 195 złotych za metr przestrzenny. Niewiele mniej będzie trzeba zapłacić za mp: akacji, buków, jesionów, czy dębów. Wśród liściastych gatunków za najtańsze uznawane są: topole, lipy i kasztany, których rynkowe ceny rozpoczynają się już od 110 złotych za mp. Wszystko przez ich mniejszą kaloryczność. W trosce o swoją wygodę i bezpieczeństwo cieplne, warto postawić na droższe gatunki przy zakupie drewna opałowego.

 Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztukPogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl