Wybieramy kocioł gazowy

Osoba chcąca ogrzewać swój dom za pomocą gazu, powinna dokładnie przeanalizować oferty innowacyjnych pieców gazowych. W nowoczesnych piecach pojawia się wiele interesujących rozwiązań, dzięki którym spalanie tego paliwa jest znacznie tańsze i efektywniejsze. Czym zatem warto kierować się przy wyborze właściwego pieca gazowego?

Piec piecowi nierówny

Klasyczny piec gazowy występuje w dwóch wariantach. Pierwszym z nich jest typowy kocioł przeznaczony do ogrzewania instalacji wodnej. Jest to rozwiązanie optymalne dla małych mieszkań lub domów, w których kwestia ogrzewania wody użytkowej jest rozwiązania inaczej. Oczywiście można również zakupić kocioł gazowy dwufunkcyjny, który może podgrzać wodę użytkową i grzewczą. Piec ten zużywa nieco więcej energii, ale jest przeznaczony przede wszystkim dla tych gospodarstw, które stawiają wyłącznie na ogrzewanie gazowe

Wysoka klasa efektywności

Od razu trzeba zaznaczyć, że ogrzewanie gazowe może być bardzo zróżnicowane pod względem klasy efektywności. W przypadku większości dostępnych na rynku kotłów, klasa ta jest obliczana odrębnie dla wody ogrzewającej dom, a odrębnie dla wody użytkowej. W tym pierwszym przypadku klasa ta jest nieco niższa, gdyż obieg wody w instalacji centralnego ogrzewania siłą rzeczy jest narażony na straty cieplne. W przypadku dobrze zaizolowanego termicznie zbiornika na wodę użytkową jest zupełnie inaczej, gdyż klasa efektywności to najczęściej A+ lub nawet A++. Mimo to, klasa dla wody grzewczej to dla wielu urządzeń wciąż A.

Maksymalna automatyzacja zasilania

Warto skupić się na wyborze kotła gazowego, który będzie współpracował z instalacją solarną. Dzięki temu gaz będzie spalał się tylko wówczas, gdy będzie to konieczne (np. zimą i jesienią). Gdy światło słoneczne będzie wystarczająco intensywne, kocioł będzie się wyłączał, a system centralnego ogrzewania zostanie przełączony na zasilanie solarne. Co ważne, rozwiązanie to pozwoli utrzymać w danym pomieszczeniu jednolitą temperaturę i to niezależnie od pory roku lub dnia. Warto zwrócić uwagę na taką możliwość chociażby poprzez rosnące koszty ogrzewania gazowego. Automatyzacja systemu ogrzewania pozwoli je znacznie zredukować.

Wysoki współczynnik modulacji

Współczynnik modulacji określa, jak szybko dany kocioł gazowy może zareagować na zmieniającą się temperaturę wewnątrz domu. Im jest on wyższy, tym mniejsze skoki temperatury występują w danym pomieszczeniu. Warto zauważyć, że piece gazowe do centralnego ogrzewania o wysokim współczynniku modulacji pracują efektywniej, zużywają mniej zasobów, a także - co najważniejsze - są mniej podatne na uszkodzenia wynikłe w trakcie codziennej eksploatacji sprzętu. Na marginesie trzeba podkreślić, że przebywanie w domu ogrzewanym piecem gazowym z wyższym współczynnikiem modulacji, jest dużo bardziej komfortowe.Zwracając uwagę na różne typy pieców gazowych, warto skupić się na marce Daikin. Firma ta już od lat tworzy innowacyjne, funkcjonalne i energooszczędne kotły gazowe, które doskonale sprawdzają się w każdych warunkach. Co ważne, ich użytkownicy podkreślają, że eksploatacja tych kotłów jest znacznie tańsza.